Kultura

„Traces of Multiculturalism in Central Europe”, czyli czerwcowa konferencja we Wrocławiu

1_Conference_Banner_1

Między 21 a 24 czerwca 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu międzynarodowa i interdyscyplinarna konferencja „Traces of Multiculturalism in Central Europe”. Do Wrocławia przyjadą prelegenci z całego świata: Austrii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Indii, Izraela, Kanady, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Włoch oraz oczywiście Polski.

Referaty i dyskusje, zgrupowane w dziewięciu panelach tematycznych, będą dotyczyły tytułowych „Śladów wielokulturowości w Europie Środkowej” badanych w kontekście historii, sztuki, polityki czy socjologii. W debatach wezmą udział również europejscy dyplomaci, m.in. Walther Lichem, ambasador Austrii w Kanadzie w latach 1993-2000.

Ponadto jednym z gości specjalnych będzie Anil Bhatti, profesor emeritus z Jawaharlal Nehru University w New Delhi, który wygłosi wykład Similarities and Differences. Comparative dimensions of Pluricultural and Plurilingual spaces in Central Europe and India.

3_Concert_1

O Europie Środkowej – w Kanadzie

Konferencję współorganizują trzy instytucje: Wirth Institute for Austrian and Central European Studies, Uniwersytet Wrocławski oraz Wirth Alumni Network.

Wirth Institute działa na University of Alberta w kanadyjskim Edmonton. To jedyny ośrodek badawczy w Kanadzie i jeden z wiodących w całej Ameryce Północnej, który skupia się na studiach nad Europą Środkową. Obecnie reprezentuje siedem państw: Polskę, Austrię, Czechy, Chorwację, Węgry, Słowację oraz Słowenię. Do jego głównych celów należy prowadzenie badań naukowych, rozwijanie współpracy akademickiej i kulturalnej oraz kształtowanie wizerunku Europy Środkowej w Ameryce Północnej.

Jednym ze sztandarowych projektów Wirth Institute jest program stypendialny skierowany do doktorantów pochodzących z Europy Środkowej. Co roku do Edmonton przyjeżdża piątka stypendystów: z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski oraz Węgier. Absolwenci tego programu zrzeszeni są właśnie w Wirth Alumni Network (WAN), współorganizującym „Traces of Multiculturalism in Central Europe”. Dlatego też konferencja będzie połączona z dorocznym spotkaniem dawnych stypendystów. Sam pomysł przygotowania sesji poświęconej europejskiej wielokulturowości zrodził się dwa lata temu w Pradze, właśnie podczas zjazdu WAN.

Wirth Institute i Uniwersytet Wrocławski od kilku lat rozwijają współpracę, której efektem było m.in. podpisanie bilateralnej umowy partnerskiej. Czerwcowa konferencja to do tej pory największy wspólny projekt obu instytucji.

2_Wirth_Institute_1

O splocie tradycji – w muzyce

Ale „Traces of Multiculturalism” to nie tylko wydarzenie akademickie. Konferencji towarzyszyć będzie koncert kanadyjskiego trio, interpretującego środkowoeuropejską muzykę klasyczną. Kornel Wolak (klarnet) oraz Michael Bridge (akordeon/fortepian) w Toronto współtworzą Double-Double Duo. Podczas wrocławskiego występu dołączy do nich Guillaume Tardif (skrzypce), profesor University of Alberta.

Oprócz muzyki klasycznej wykonają utwór skomponowany – specjalnie z okazji wrocławskiej konferencji – przez Airata Ichmouratova. Ten ceniony kompozytor, obecnie mieszkający i pracujący w Montrealu, pochodzi z rosyjskiego Kazania, stolicy Tatarstanu. We „wrocławskim” utworze starał się zawrzeć zarówno inspiracje tradycją słowiańskią czy bałkańską, jak i nawiązania do melodii klezmerskich. To wdzięczne w efekcie połączenie staje się więc muzyczną refleksją nad tematyką konferencji.

O śladach wielokulturowości – we Wrocławiu

Conference_Wrocław_2016_Poster_1Można zapytać – dlaczego właśnie Wrocław? Oprócz odpowiedzi oczywistej, odsyłającej do współorganizatora w postaci Uniwersytetu Wrocławskiego, warto wskazać kilka innych.

Wrocław to miejsce o złożonej historii, w której przeplatają się wątki polskie, niemieckie, czeskie, austriackie czy żydowskie. To Breslau, które po wojnie stało się Wrocławiem, o czym nie tak dawno przypominała choćby wystawa „Niemcy nie przyszli” w Muzeum Współczesnym Wrocław. To miasto, które od lat stara się budować swój wizerunek wokół tego specyficznego styku kultur i idei: stąd przecież hasło „Wrocław – miasto spotkań” czy koncepcja Dzielnicy Czterech Świątyń.

To także Europejska Stolica Kultury 2016, a więc miejsce szczególnie odpowiednie dla dyskusji o wielości kultur współistniejących w Europie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Szczegółowy program konferencji dostępny będzie na stronie:

http://www.wirth.ualberta.ca/

 

4_loga_1

„Traces of Multiculturalism in Central Europe”, czyli czerwcowa konferencja we Wrocławiu
4.5 na podstawie 8 głosów

O Autorze

Karolina Dzimira-Zarzycka

Karolina Dzimira-Zarzycka

Historyczka sztuki i polonistka. Obecnie stażystka w Wirth Institute for Austrian and Central European Studies, University of Alberta