Kultura Miasto Miejsca

Rzeźby, mozaiki, instalacje, iluminacje – cd. Przestrzenie dla piękna

Zapoczątkowane w ubiegłych latach prace polegające na przywróceniu pierwotnego kształtu i podniesieniu atrakcyjności dzieł plastycznych w miejskiej przestrzeni publicznej kontynuowane są z powodzeniem. Środki na te prace zapewnione zostały w budżecie ESK Wrocław 2016 – w programie Sztuk Wizualnych pt.„Przestrzenie dla piękna”.

Przed szerszym opisaniem aktualnie wykonywanych prac, wspomnę tylko o odnowionych w latach 2014 i 2015r :

  • – instalacji ściennej na elewacji przy budynku dawnej Filharmonii ( ul.Piłsudskiego) zrealizowanej wg szkiców K.Karpińskiej przez Z.Horbowego uzupełnioną o nowe malowidło autorstwa Anny Marii Kram i
  • – wspaniale odnowionym pomniku Mikołaja Kopernika autorstwa Leona Podsiadłego stojącym na zrewitalizowanym zielonym skwerze – fragmencie Promenady Staromiejskiej od strony ulicy Piotra Skargi. Oba dzieła zyskały opisy w formie systemowej tablicy informacyjnej w przypadku instalacji przy ul.marsz. J.Piłsudskiego oraz w formie odpowiednio zaprojektowanej kamiennej tablicy pamiątkowej u stóp pomnika Kopernika.

Oba dzieła pochodzą z lat 70-tych XX wieku. W tych latach we Wrocławiu powstało wiele form plastycznych, które świetnie uzupełniały architekturę obiektów. Wynikało to z bliskiej współpracy środowisk architektów i plastyków, przynoszącej godne uwagi rozwiązania dobrze widoczne w miejskiej przestrzeni publicznej.

fot.1.

fot.2.

Z tego też czasu pochodzi rzeźba autorstwa profesora Romana Pawelskiego zwana „Atom”, stojąca przy bulwarze F.Jolot-Curie. Profesor opowiadał szeroko o projektowaniu i samej koncepcji rzeźby, która wybrana została do realizacji w drodze konkursu. Roman Pawelski prowadził wówczas zajęcia, zwane przez studentów w skrócie „rzeźbą”, na Wydziale Architektury PWr. Przekazywał zasady kompozycji przestrzennej zachęcając do praktycznych prób modelowania w glinie.

„Atom” latami stał w dość zapomnianej przestrzeni kampusu uniwersyteckiego. Dopiero uporządkowanie otoczenia rzeźby spowodowane zakończeniem budowy Biblioteki Uniwersyteckiej oraz rewitalizacja bulwaru F.Joliot-Curie „odkryły” formę w pełnym kształcie.

Elementy kompozycji „Atomu” zostały uzupełnione i wzmocnione uszczelniającymi beton materiałami elastycznym a następnie pomalowane na kolor ciepłej bieli. Iluminacja wieczorna wydobywa walory kompozycji na tle zieleni i elewacji obiektów kampusu.

Rzeźba zyskała też tablicę informacyjną zaprojektowaną dużo wcześniej o kształcie dedykowanym formie.

fot.3.

Iluminacją objęte zostały także mozaika Anny Szpakowskiej –Kujawskiej znajdująca się na budynku Wydziału Matematyki , który jest obecnie w remoncie oraz widoczna w osi ulicy Legnickiej kompozycja wg szkicu Stanisława Dróżdża pt.Klepsydra na budynku Muzeum Współczesnego Wrocław mieszczącego się od 2010r w dawnym schronie przeciwlotniczym.

Mural ceramiczny „typograficzny” autorstwa Anny Malickiej-Zamorskiej na budynku Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul.Świdnickiej 10, uzupełniony i wyczyszczony w 2015r zyskał odpowiednia oprawę dzięki remontowi elewacji budynku. Mieści się tam obecnie biuro Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, o czym informuje przechodni odpowiednio zaprojektowany szyld umieszczony na elewacji od strony ul.Swidnickiej. Oczekujemy na zaplanowane już ziluminowanie muralu ceramicznego, które dopełni dzieła.

Nie są to może wielkie dokonania ale bardzo istotne przy systematycznie prowadzonych pracach nad podniesieniem jakości miejskich przestrzeni publicznych.

Projektem „Przestrzenie dla piękna” objęta została ciekawa inicjatywa ustawienia kolejki wąskotorowej, która jeszcze w 1945r jeździła z placu Staszica do Trzebnicy. Pieczołowicie przygotowany skład lokomotywy parowej stanął na specjalnie przywiezionych wąskich torach, przy dawnym budynku dworca. Od początku lipca br. można oglądać zestaw, wsiąść do lokomotywy i dowiedzieć się więcej o historii kolejki z umieszczonej obok tablicy informacyjnej. Odpowiednia iluminacja zapewnia atrakcyjność ekspozycji także po zmroku.

fot.4.

Na „Ścieżce historii Wrocławia w chodniku” na placu Biskupa Nankiera, ułożona została nowa płyta pamiątkowa Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Autorką płyty, podobnie jak poprzednich, jest prof. Hanna Jelonek. Warto zobaczyć opracowanie plastyczne, które przypominać będzie stale o całorocznym festiwalu kultury w 2016 roku, w naszym mieście.

fot.5.

fot.6

Serdecznie zachęcam do spacerów po mieście i poszukiwania elementów plastycznych, starych i nowych, wyjątkowych i niepowtarzalnych. Instytucje, firmy i osoby prywatne coraz częściej realizują w mieście w przestrzeniach publicznych lub pół-publicznych, oryginalne rozwiązania przestrzenne lub malarskie. Oto kilka przykładów – zagadek, do znalezienia we Wrocławiu:

fot.7.

.„Maral” – Marcin Harlender

fot.8.

designerska ławka –   Piotr Żuraw

fot.9.

„Bios” – Anna Bujak

Życzę przyjemnych miejskich spacerów w poszukiwaniu piękna.

 

 

 

 

 

Rzeźby, mozaiki, instalacje, iluminacje – cd. Przestrzenie dla piękna
4.71 na podstawie 7 głosów

O Autorze

Beata Urbanowicz

Beata Urbanowicz

Absolwentka Wydziału Architektury PWr, dyplom w 1984r.
Odbyła staże na Uniwersytecie w Liege na Wydziale Budownictwa Cywilnego (1984,86) w laboratorium materiałów budowlanych.
Droga zawodowa:
Miejskie Biuro Projektów we Wrocławiu od 1985r, własna pracownia architektury wnętrz od 1993r.
1993 - 2007r - stała współpraca z arch.Tomaszem Urbanowiczem w autorskiej pracowni szkła artystycznego do architektury „ARCHIGLASS”; w tym czasie wiele wspólnych realizacji szkła artystycznego wielkoformatowego do architektury, wystawy i nagrody np. nagroda SARP O/Wrocław w Dolnośląskim Przeglądzie Architektury w 1994r, w przeglądzie New Glass’ 2001 w Corning Muzeum of Glass NY.
Od 2008 r. pełni funkcję Koordynatora projektu plastycznego wystroju miasta w Zespole Architekta Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia
Członek SARP O/Wrocław.