Edukacja Kultura Miasto

“Pamięć Świata”

ksiega-henrykowska_019

Wiemy, że pisarzy, twórców należy oceniać biorąc za miarę ich najwybitniejsze dzieła.

Narodów tak oceniać nie sposób.

Poprzez rzeczy i sprawy trudne, czasem wręcz haniebne, narody – słusznie – powinny być poddane ostremu osądowi historii.

Osąd ten nie może jednak odsuwać w zapomnienie spraw wzniosłych, nawet gdyby jedynie symboliczny miały charakter. A jeszcze silniej nie może tego czynić, zaniedbując rzeczywiste gesty i rzeczywiste dokonania narodowe.

Myślę, że tak należy spoglądać na największe polskie osiągnięcia państwowe i narodowe dotyczące tolerancji.
Jak choćby, odwołuję się tutaj do “Pamięci Świata”* i polskiej na tej liście obecności, Akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku.

Co pisząc wierzę, chcę wierzyć, że owe – jak chętnie mówimy: NASZE – dokonania mają, będą mieć i dziś siłę sprawczą, tak by słowo ciałem się stawać mogło.

———————
* Polska jest trzecim (ilościowo) krajem świata, jeśli chodzi o przywołaną listę UNESCO.

Wszystkie polskie wpisy na Światową Listę Programu UNESCO “Pamięć Świata” można znaleźć TUTAJ

“Pamięć Świata”
4.7 na podstawie 77 głosów

O Autorze

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz od 2002 prezydent Wrocławia.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany jest z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes. Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. Ma 56 lat.