Kultura Miasto Miejsca

Nowoczesny Senior – Nauka i Integracja, rządowy program zainaugurowany we Wrocławiu

agata-roczniak-prof.-jan-miodek-2

W piątek 23 września 2016 w zabytkowej Sali Secesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu Fundacja Grupy PKP zainaugurowała program „Nowoczesny Senior – nauka i integracja”, którego partnerem jest WroAccessible. Projekt jest realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020, który ma za cel przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu seniorów w wieku 60+, upowszechnianie kompetencji cyfrowych ludzi starszych, integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, a także aktywizację zawodową i społeczną.

Uroczystości przewodził charyzmatyczny Kamil Zięba. Na scenie wystąpili kolejno: Natalia Bogdanowicz (Prezes Fundacji Grupy PKP), Łukasz Banaszak i Jaromir Kopp z zespołu WroAccessible, wspaniała Agata Roczniak z Fundacji Ewy Minge Black Butterflies w kreacji Femestage Eva Minge, Maria Bierska i Łukasz Kaleciński odgrywający rolę Królowej i Króla wrocławskich seniorów. Wykład o dostępności biznesu poprowadził Michał Misztal z Inkubatorów AIP. Dodatkowo seniorzy, którzy tłumnie przybyli na spotkanie, usłyszeli od profesora Jana Miodka słowa zachęty do udziału w szkoleniach i kilka rad jak być „nowoczesnym seniorem”.

Warto przytoczyć fragmenty wypowiedź Agaty Roczniak:

Mam przyjemność z ramienia Fundacji Black Butterflies otworzyć dzisiejszy projekt Nowoczesny Senior – nauka i integracja. Fundacja, którą reprezentuję, założyła znana i ceniona na całym świecie polska projektantka mody, Ewa Minge. Chciałbym szczególnie podkreślić, że tak jak Fundacja Grupy PKP i partner WroAccessible, propagujemy pozytywne rozwiązania, przeciwdziałamy wykluczeniu ludzi, którzy w powszechnym odbiorze społecznym skazani są na margines życia. Wiemy, jak szczególnie ważna jest samoocena […], Państwo podczas szkoleń będziecie mogli podnieść swoją samoocenę, nabywając nowe umiejętności poprzez warsztaty i szkolenia z ekspertami. Dlatego jestem przekonana, że inicjatywa Fundacji Grupy PKP to niepowtarzalna okazja by Seniorzy mogli zdobyć nowe umiejętności, odkryć nowe pomysły na siebie i dzięki temu będą mogli być jeszcze bardziej aktywni w społeczeństwie, a tym samym poczują się spełnieni.

Mówiliśmy z Jaromirem Koppem o odpowiedzialności, jaka spoczywa na nas prowadzących szkolenia z seniorami i o długich przygotowaniach do programu z zakresu nowych mediów i technologii. Wspomnieliśmy też o przełamywaniu barier, z którymi mamy już doświadczenie podczas akcji WroAccessible. Cytując profesora Miodka, gratulowaliśmy seniorom odwagi i chęci poznania cyfrowego świata.

Z ogromnym entuzjazmem przyjęto występ Wojciecha Gąsowskiego. Jego największe przeboje wywołały radość na twarzach zgromadzonych, a wiele osób nie powstrzymało się przed tanecznym kołysaniem w rytm muzyki.

Pod koniec spotkania Pani Katarzyna Kucharek (członkini zarządu fundacji) wraz z Kamilem Ziębą przeprowadziła konkurs wiedzy o PKP i programie fundacji. Wielu seniorów wyszło ze spotkania z nagrodami. Uroczystość zakończył poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych gości.

O programie Nowoczesny Senior…

Projekt Fundacji Grupy PKP stanowi próbę znalezienia systemowego rozwiązania w zakresie przeciwdziałania marginalizacji seniorów. Inicjatywa Fundacji jest nowatorska, ponieważ Uniwersytety III wieku czy Dzienne Domy Senior-Wigor, realizują wyłącznie programy edukacyjno-rozrywkowe. Problemem jest brak praktyki. Jak wiadomo nieużywana wiedza, zdobyta w trakcie zajęć zanika. Społeczeństwo starzeje się, dlatego już dziś powinno się wspólnie wypracować rozwiązania problemu marginalizacji osób starszych. PKP SA wraz z fundacją postanowiła zaadaptować niektóre ze swoich nieruchomości pod potrzeby Inkubatorów Przedsiębiorczości dla Osób Starszych. W Inkubatorach Fundacji można będzie nie tylko założyć działalność gospodarczą, ale także zaangażować się w pracę na rzecz innych ludzi (wolontariat) oraz doskonalenia swojego otoczenia.

W ramach projektu „Nowoczesny senior – nauka i integracja” chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniach z ekspertami i zdobyć wiedzę z zakresu: Czym jest partycypacja społeczna (UW). Jak założyć Fundację/Stowarzyszenie (UW). Jak wyliczyć emeryturę, czy rentę (ZUS). Wolontariat – korzyści zbycia społecznikiem (Fundacja Grupy PKP). Za późno na start? Start-upy dla seniorów (AIP). Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób można założyć i poprowadzić własną działalność, co trzeba zrobić, żeby zostać radnym lub wolontariuszem. To nie wiek, ale stereotypy stanowią przeszkodę w realizacji pomysłów i samorealizowaniu się na wielu płaszczyznach, w tym społecznych i biznesowych.

Wszystkie inicjatywy powstałe w ramach projektu (blogi, kalendarz, poradnik, wystawa, etc.) będą wspierane i rozwijane przez Fundację Grupy PKP i WroAccessible. Udowodnimy seniorom, że są oni w stanie pokonać własne uprzedzenia, lęki i stereotypy oraz aktywnie włączyć się w życie społeczne z pożytkiem dla siebie i innych.

 

fundacja_logo_cmyk

fullsizeoutput_b2f

Nowoczesny Senior – Nauka i Integracja, rządowy program zainaugurowany we Wrocławiu
4.5 na podstawie 8 głosów

O Autorze

Łukasz Banaszak

Łukasz Banaszak

Z wykształcenia andragog, doktorant w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Jeden z sześciu ekspertów biorących udział w pracach European Disability Forum z ramienia PFON. W praktyce edukacyjnej zajmuje się problematyką edukacji permanentnej i rehabilitacji leczniczej osób z niepełnosprawnością. Do jego zainteresowań badawczych należą: andragogika specjalna, wykluczenie cyfrowe, zastosowanie IT w przekraczaniu barier. Pasjonat nowoczesnych technologii. Uwielbia podróże i kuchnię koreańską. Od wielu lat pracuje w trzecim sektorze na rzecz poprawy jakości i wyrównywania szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnością.