Kultura Miejsca Sport

Nowe kąpieliska już otwarte

20160604_161241
Jacek Sutryk

Oddając w ubiegłym roku mieszkańcom Wrocławia nowe miejsce do kąpieli przy ul. Królewieckiej, pisałem o olbrzymim potencjale naszego miasta, tj. licznych starorzeczach, gliniankach, jeziorkach, oraz o tym, że – o ile warunki techniczne pozwolą – będziemy chcieli z roku na rok zagospodarowywać te miejsca tak, by służyły ochłodzie, codziennej rekreacji i bezpiecznemu (bo zabezpieczanemu przez wodną służbę ratowniczą) wypoczynkowi mieszkańców miasta.

Słowa dotrzymaliśmy. Wraz z dobrze znanymi i lubianymi kąpieliskami Kłokoczyce, Morskie Oko i Glinianki i otwartą w zeszłym roku Królewiecką, w tym roku przygotowaliśmy i w miniony właśnie weekend otworzyliśmy dwa nowe miejsca – przy ul. Jeziorowej na Pawłowicach oraz przy ul. Harcerskiej na Oporowie.

Obydwa te miejsca mają już swoją historię „kąpielową”. Pierwsze jest położone w parku Pawłowickim. Tam gdzie dziś istnieje staw, przed wojną wydobywano glinę dla pobliskiej cegielni. Miejsce to już w latach 50. poprzedniego stulecia stało się lokalnym kąpieliskiem, z którego walorów chętnie korzystali mieszkańcy pobliskich osiedli. Tym razem wspólnie z Radą Osiedla Pawłowice, gospodarzem terenu, zaprojektowaliśmy to miejsce na nowo i w taki sposób, aby najlepiej odpowiadało potrzebom użytkowników. Poza usypaniem plaży i wygrodzeniem kąpieliska odnowiliśmy pomosty, stworzyliśmy zaplecze sanitarne oraz przygotowaliśmy boisko do gry w siatkówkę plażową.

A w sobotę wspólnie podczas corocznego pikniku cieszyliśmy się jego ponownym otwarciem.

Drugie z nowo otwartych kąpielisk, znajdujące się przy ul. Harcerskiej na Oporowie, także ma swoją historię. Zlokalizowane jest przy ulicy, która wcześniej nosiła nazwę Am Sportbad, czyli „przy basenie sportowym”. Cały ośrodek zaprojektowany przez wybitnego projektanta Richarda Konwiarza obejmował oprócz budynków i budowli, związanych z rekreacją wodną i pływaniem, także inne obiekty sportowe i rekreacyjne, m.in. place sportowe, boiska, piaskownice dla dzieci itp. Także tutaj, zanim powstał kompleks sportowy, wydobywano glinę dla powstałej w latach 20. ub. wieku cegielni. Po zakończeniu wydobycia wyrobiska zostały zalane wodą, tworząc w ten sposób trzy stawy. W oparciu o jeden z nich powstało kąpielisko, odgrodzone od pozostałej części jeziora ruchomym pomostem, oraz usypana została plaża. Chcielibyśmy, aby cały ten teren służył rekreacji i piknikowaniu tym, którzy nie opuszczając miasta, chcieliby odpoczywać blisko natury.

Mam nadzieję, że obydwa miejsca przypadną wrocławianom do gustu i będą chętnie odwiedzane. Chcielibyśmy je wspólnie z mieszkańcami „ulepszać” i poprawiać tak, jak tylko to będzie możliwe, aby w pełni odpowiadały szukającym wypoczynku wrocławianom.

Życzymy dobrej zabawy i wielu chwil relaksu…

Nowe kąpieliska już otwarte
2.43 na podstawie 14 głosów

O Autorze

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk – socjolog, społecznik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

Przez 4 lata Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystuje w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację, kulturę. Od urodzenia wrocławianin, czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ rowerem. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek.