Kultura Miasto Miejsca

„Młoda rzeźba” w przestrzeni miejskiej

.1.bujak

Dwie przeszklone gabloty ekspozycyjne na placu Nowy Targ, przy wyjściach z parkingu podziemnego, od kilku lat wypełniane są obiektami młodych adeptów sztuk. Dwoje dyplomantów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przygotowuje do ekspozycji autorskie formy przestrzenne. Powstała w ten sposób kolejna już, miejska galeria zewnętrzna nazwana roboczo „Młoda rzeźba”. Promowane są w niej przede wszystkim kreacje przestrzenne młodych, obiecujących twórców a także ich promotorów, którymi są przedstawiciele lokalnego środowiska akademickich artystów wrocławskich.

/Przypomnę tylko, że od 2009 roku przy ul.Szewskiej działa zewnętrzna galeria „Szewska pasja”, prowadzona przez Julię Janowską. Galeria, dla której kuratorem jest wrocławski grafik Tomasz Broda. A rok później powstała zewnętrzna Galeria Malarstwa (pl.Dominikański, ul.Legnicka, ul.Wyszyńskiego), która prezentuje powiększone dzieła malarskie artystów, związane zwykle z ich aktualnymi wystawami w mieście./

Galeria „Młoda rzeźba” swoją odsłonę ma z początkiem grudnia każdego roku. Kuratorką wystaw ze strony ASP jest znana wrocławska ceramiczka Bożena Sacharczuk. Pierwsza edycja galerii miała miejsce w grudniu 2013. Wówczas mogliśmy oglądać „Archeologię form” Anny Bujak dyplomowanej w pracowni prof.Christosa Mandziosa

.1.bujak

4. bujak

 

i „Opowieści ceramiczne- Kompozycję figuralną” Karoliny Krawczyk, dyplomowanej w pracowni prof.Grażyny Płocicy.

2.krawczyk

3.krawczyk

Myślałam wtedy – jak szkoda, że stalowe formy jelonków Ani i ceramiczne baby Karoliny muszą stać za szybami. Jak bardzo żal, że nie możemy ich ustawić wśród drzew, rosnących na Nowym Targu. Znakomicie się tam prezentowały. Można by, siedząc na ławce obok- oglądać, przypatrywać się, rozmyślać.  

Niemożliwym wówczas okazało się, zapewnienie bezpieczeństwa dość delikatnym obiektom sztuki eksponowanym na terenie otwartym, ogólnodostępnym. Niebawem dowiedzieliśmy się, że i w zamkniętych gablotach, młoda rzeźba nie jest całkiem bezpieczna. Latem 2013 roku mieszkanka Wrocławia wykonała spontaniczny„performans”, który można by nazwać – uwolnieniem jelonków. Została zatrzymana z jednym z nich w drodze do parku. Rzeźby szybko zostały zabezpieczone i oddane autorce. Po tym wydarzeniu długo czekaliśmy na zamkniecie gabloty wystawowej nowym przeszkleniem i powrót ekspozycji Anny Bujak na miejsce. Twierdzenie, że sztuka działała na oglądających, stało się faktem.

Zauważałam niejednokrotnie zatrzymujących się przed gablotami i słyszałam dowcipne komentarze pod adresem prezentowanych obiektów.

Według scenariusza wystaw, podczas pierwszych miesięcy ekspozycji powstaje wspólny katalog obu autorów-dyplomantów. Jest to ich pierwszy profesjonalny katalog z wystawy.

„Życzę im, aby ta konfrontacja z widzem stała się ważnym momentem w ich karierach zawodowych”- napisał we wstępie do pierwszego katalogu Prof. Piotr Kielan, Rektor ASP we Wrocławiu.

Ekspozycja jednej edycji wystawy trwa cały rok. Jest czas na przyglądanie się, jest czas na przeczytanie opisu, który zawiera informacje o autorze i jego artystycznych dokonaniach. Jest też czas na wzbogacenie pomysłów dotyczących ekspozycji. Druga edycja wystawy przewidywała zmianę zagospodarowania gablot wystawowych przez artystę w połowie trwania wystawy autorskiej.

W grudniu 2014 roku w gablotach pojawiło się ceramiczne „Oceanarium- od instalacji do małej formy rzeźbiarskiej” Weroniki Lucińskiej, praca dyplomowa pod kierunkiem prof. Katarzyny Koczyńskiej-Kielan

5.lucinska

i „Ukryte geometrie-forma z wykorzystaniem geometrycznej siatki przestrzeni” Janusza Jasińskiego, dyplomowanego w pracowni prof.Zbigniewa Makarewicza. A w połowie roku artyści przeorganizowali i wzbogacili swoje prezentacje.

6. jasinski

 

Od grudnia 2015 galeria „Młoda rzeźba” prezentowała prace Rolanda Grabkowskiego – absolwenta katedry rzeźby i Działań Przestrzennych Wydziału Malarstwa i Rzeźby ( dyplom w pracowni dyplomującej prowadzonej przez prof. Janusza Kucharskiego)

7.grabkowski

i Łukasza Rachwalaka –absolwenta Katedry Ceramiki Wydziału Ceramiki i Szkła (dyplom z zakresu ceramiki artystycznej w pracowni prof. Przemysława Lasaka oraz ceramiki użytkowej w architekturze prof.Gabriela Palowskiego).

8.rachwalak

„Obaj artyści, w postmodernistycznym duchu tworzą własne surrealistyczne obrazowania ludzkich sylwet i przedmiotów nierzeczywistych.(…) zaskakują swoimi odważnymi zestawieniami wizerunków, skojarzeń, znaczeń.”- podsumował we wstępie do ich wspólnego katalogu prof. Piotr Kielan, Rektor ASP we Wrocławiu.

Zestawiane, w prezentowanych kreacjach techniki, także nie są proste i oczywiste, zaskakują, jakby w uzupełnieniu artystycznego przekazu prac.

Odnoszę wrażenie, że młodzi artyści już dawno porzucili, czy nawet odrzucili chęć oczarowania widzów. Efektem dziś najważniejszym jest walorowanie zaskoczenia. A piękno znajdować mamy w różnorodności „wizerunków, skojarzeń, znaczeń”…

Galeria pełni wiec rolę pomostu pomiędzy aktualnymi trendami panującymi wśród młodych twórców a odbiorcami ich artystycznych kreacji. Ma swój udział w podnoszeniu świadomości plastycznej mieszkańców i jednocześnie wpływa na atrakcyjność przestrzeni placu.

Już wkrótce, bo w drugim tygodniu grudnia, nastąpi kolejna zmiana zawartości witryn. Dwie młode postawy twórcze zyskają możliwość konfrontacji swoich dzieł z szeroką publicznością.

Zapraszam do obserwacji,

 

 

 

„Młoda rzeźba” w przestrzeni miejskiej
5 na podstawie 6 głosów

O Autorze

Beata Urbanowicz

Beata Urbanowicz

Absolwentka Wydziału Architektury PWr, dyplom w 1984r.
Odbyła staże na Uniwersytecie w Liege na Wydziale Budownictwa Cywilnego (1984,86) w laboratorium materiałów budowlanych.
Droga zawodowa:
Miejskie Biuro Projektów we Wrocławiu od 1985r, własna pracownia architektury wnętrz od 1993r.
1993 - 2007r - stała współpraca z arch.Tomaszem Urbanowiczem w autorskiej pracowni szkła artystycznego do architektury „ARCHIGLASS”; w tym czasie wiele wspólnych realizacji szkła artystycznego wielkoformatowego do architektury, wystawy i nagrody np. nagroda SARP O/Wrocław w Dolnośląskim Przeglądzie Architektury w 1994r, w przeglądzie New Glass’ 2001 w Corning Muzeum of Glass NY.
Od 2008 r. pełni funkcję Koordynatora projektu plastycznego wystroju miasta w Zespole Architekta Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia
Członek SARP O/Wrocław.