Kultura Miasto Miejsca

I otworzyliśmy!

esk-otwarcie-017

Szczególnie ważne dla mnie były dwa momenty:

Jeden z nich to Duch Wielu Wyznań – dziękuję cudownym chórzystom wrocławskich chórów akademickich, w tym szczególnie Medici Cantnates z Magdaleną Lipską na czele. Wszyscy śpiewaliście pięknie i na trasie Ducha i na Rynku – DZIĘKUJĘ:*:*:*

Natomiast  podczas Gali Otwarcia w NFMie zdarzyła się rzecz bez precedensu: zagrała  najbardziej VIPowska Orkiestra Europy;)

Dla tych, których tak nie było powiem tylko, że 1400 osób na widowni najpierw zmontowało, z przygotowanych części, mały  „instrument“, a potem na nim zagrało –  w odpowiednim czasie.

Były rurki aluminiowe w 4 wysokościach dźwięku, rurki PVC – w 6 wysokościach – krążki włożone na idealną głębokość – brawo – dzięki temu wszystko stroiło no i bębenki –  a właściwie kolanka i rurki PCV  z balonem, z którego najpierw trzeba było zrobić membranę , a potem szczypać ją w równym rytmie. Były także puste plastikowe butelki z patyczkami –  imitacja quiro!

Już przy montażu była przednia zabawa

Paweł Romańczuk – zarówno muzyka jak i instrumenty  były idealne!, a nasza widownia zrobiła je perfekcyjnie.  Do tego stopnia, że nie miałam ochoty schodzić ze sceny! Taka radość, zaangażowanie i precyzja wykonania – okazało się, że nie tylko każdy może śpiewać, ale także każdy może grać, co więcej własnoręcznie zrobić instrument!

Grali wszyscy od wicepremierów, przez ambasadorów, ministrów, prezydentów miast, po dyrektorów najważniejszych instytucji kultury Polski Europy, rektorów i wszystkich, WSZYSTKICH, którzy byli na widowni… Wiele osób w przerwie podchodziło i mówiło, że całe życie myśleli, że muzyka to nie dla nich a tutaj proszę…J

To było COŚ…

Dziękuję: Paweł Romańczuk za współpracę i Konrad Imiela za niezawodne komentarze. Krzysztof Maj za inspirację:)

I niech nikt mi nie mówi, że czegoś się nie da zrobić!! Wszystko jest możliwe!!!

Teraz dalej do pracy – przed nami cały rok! I jeszcze niejedna niespodzianka!

I otworzyliśmy!
3.33 na podstawie 15 głosów

O Autorze

Agnieszka Franków - Żelazny

Agnieszka Franków - Żelazny

Kurator ESK 2016 ds. muzyki. Dyrygentka, muzyk, biolog, doktor habilitowany nauk o sztukach pięknych, dyrektor artystyczny Chóru Narodowego Forum Muzyki pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, adiunkt na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dyrektor programowy Akademii Chóralnej.