Kultura Miasto Miejsca

Gaudeamus w Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych

14433065_1209457005794794_7791581686900295616_n
Jacek Sutryk

Ponad stuletnia zajezdnia tramwajowa na Dąbiu otworzyła swe podwoje na nowo. Tym razem już nie dla tramwajów (z wyjątkiem zabytkowych, których tam nie zabraknie), ale dla rozpoczynających nowy rok akademicki studentów, społeczności lokalnej Dąbia, Biskupina, Zacisza i mieszkańców innych części miasta.

W konkursie przeprowadzonym ponad 6 miesięcy temu na gospodarza centrum wybraliśmy doświadczone i znane wrocławianom Stowarzyszenie TRATWA, które zawiązało silne partnerstwo z Fundacją MANUS, wrocławskimi uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi i środowiskami miłośników zabytkowego taboru tramwajowego.

Zadaniem tego silnego i różnorodnego, a dzięki temu bogatego, partnerstwa stało się przygotowanie koncepcji miejsca, które będzie rozwijało i kształtowało kulturę akademicką naszego miasta. Ponadto przed partnerstwem postawiono zadanie przygotowania bogatej oferty społeczno-edukacyjno-rekreacyjnej przede wszystkim dla mieszkańców pobliskich osiedli, ale również dla całego miasta. Centrum ma pełnić rolę ośrodka edukacyjnego, placówki kulturalnej o charakterze prospołecznym, w której promowane będzie zdrowy tryb życia, sport i rekreacja. Studenci będą ważnymi, ale nie jedynymi gośćmi zrewitalizowanej zajezdni Dąbie. Działania mają objąć również stacjonujące w zajezdni zabytkowe, zrewitalizowane tramwaje, które raz na co jakiś czas możemy spotkać na trasach tramwajowych Wrocławia.

 

14479540_1224701897603638_8405927328158024871_n

Połączyli siły i udało się!

Mogliśmy się o tym przekonać na inauguracji roku akademickiego w dawnej zajezdni, która odbyła się pod wymownym hasłem “Wypełniamy Przestrzeń”. Pomimo deszczu, wiatru i chłodu centrum wypełniło się studentami, wolontariuszami i zaproszonymi gośćmi, tworzącymi niepowtarzalny klimat miejsca. Chociaż partnerstwo pod przewodnictwem Tratwy jest dopiero na
początku drogi, to już pierwsze spotkanie pokazało, że moc jest po naszej stronie, a energia ludzi zaangażowanych w projekt pozwoli zmienić zajezdnię, wypełniając ją różnorodną ofertą dla każdego. warto zwrócić szczególna uwagę na aktywność studentów i wolontariuszy, którzy z zaangażowaniem pracowali nad przygotowaniem terenu na poniedziałkową inaugurację. Przez cały weekend sprzątali, rozkładali, ustawiali i przygotowywali poniedziałkowe atrakcje. Wcześniej remontowali budynki biurowe i prowadzili prace porządkowe.

14543849_1203494613004389_6625308297895511538_o

14457277_1224702444270250_5660714775003587024_n

Na inaugurację mógł przyjść każdy, kto chciał. Mógł przyjść, ale i dojechać. Choćby ENusią, zabytkowym tramwajem, którą podstawił Klub Sympatyków Transportu Miejskiego czy też STRACHOTKIEM udostępnionym przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Odnowiona w ostatnim czasie trakcja tramwajowa wokół pętli na terenie byłej Zajezdni oraz odnowiony tor sprawiły, że zabytkowe tramwaje już zawsze będą mogły przywozić gości do CKAiI, a niektóre z nich będą tam miały również swój dom.

 

20161003_192242

Organizacja centrum to wielkie przedsięwzięcie. Swą ostateczna formę zajezdnia zyska za kilka lat, ale nie ma pośpiechu. Aby centrum dobrze funkcjonowało trzeba prace dobrze i starannie zaplanować. W tym procesie powinny uczestniczyć wszystkie zainteresowane środowiska. Dlatego formuła organizowanego przez TRATWĘ partnerstwa nie jest zamknięta. Każdy dobry pomysł jest mile widziany.

Na mapie Wrocławia jest kilka punktów, w które – po udanej rewitalizacji – tchnięto nowego społecznego ducha. Świetnie funkcjonują choćby Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, Nadodrzańskie Centrum Wsparcia czy Pracownia Projektów Międzykulturowych ZAJEZDNIA przy ul. Legnickiej, a podobne miejsca powstaną niedługo na oczekującym na rewitalizację Przedmieściu Oławskim. Świetnym uzupełnieniem tej mapy miejsc będzie Centrum Kultury Akademickiej i Społeczności Lokalnych.

Poczujmy się wszyscy twórcami tej przestrzeni!

Gaudeamus w Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych
3.4 na podstawie 15 głosów

O Autorze

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk

Jacek Sutryk – socjolog, społecznik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Od zawsze zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

Przez 4 lata Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Doświadczenie i zdobytą wiedzę wykorzystuje w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie od 2011 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację, kulturę. Od urodzenia wrocławianin, czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ rowerem. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek.