Edukacja Kultura Miasto

filmowy.wroc – Przegląd Uczniowskich Etiud Filmowych

Screening room 1 (562 seats)

1 grudnia w Kinie Nowe Horyzonty będziemy mieli okazję zobaczyć debiuty filmowe młodych twórców z wrocławskich szkół. To czwarta i ostatnia edycja przedsięwzięcia organizowanego w związku z projektem „Fakultet Filmowy” nad którym patronat objęło ESK 2016. W trakcie ostatniej już Gali filmowego.wroc zobaczymy najciekawsze, nagrodzone produkcje, filmy robione indywidualnie i zbiorowo.

Fakultet Filmowy

„Fakultet Filmowy” to projekt, który prowadziliśmy w ramach programu edukacyjnego Młodzi Obywatele Kultury (MOK). Tegoroczna uroczysta Gala będzie podsumowującym te wieloletnie działania spotkaniem młodych ludzi zainteresowanych sztuką filmową. W tym roku, wśród wyróżnionych prac zobaczymy m.in. dokument, fabułę, adaptację literacką i muzyczny teledysk.

Gala w Nowych Horyzontach jest jednocześnie uroczystością wieńczącą kilkuletnią współpracę Departamentu Edukacji, wrocławskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, największego niezależnego producenta filmowego i telewizyjnego ATM Grupy, Kina Nowe Horyzonty i firmy Empiriafilm, organizującej warsztaty multimedialne dla uczniów.

plakat filmowy wroc

Zaangażowanie szkół

Dzięki wspólnym działaniom uczniowie z wybranych placówek, m.in.:

– Gimnazjum 13, 14, 24, 39,

– Liceum Ogólnokształcące nr IV, V, X,

– Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych

– Zespołu Szkół Plastycznych

mieli możliwość udziału w „Fakultecie Filmowym” – kursie, w trakcie którego uczyli się sztuki realizacji filmowej (uczestniczyli w każdym etapie powstawania dzieła filmowego – od pomysłu do montażu i postprodukcji) i próbowali swych sił w samodzielnej pracy nad filmem (dokumentalnym, fabularnym i animowanym).

Każdego roku mieliśmy do czynienia z absolutnymi debiutantami. W rocznym kursie uczestniczyły kolejne roczniki uczniów.

Tegoroczni laureaci i nagrodzone filmy:

  1. Maria Orlicka – LO IV (teledysk kostiumowy)
  2. Magdalena Miś – LO IV (adaptacja noweli H. Sienkiewicza „Jemioł”)
  3. Pola Janusz, Emila Wach, Joanna Waraksa, Maciej Gąsiewicz i Rafał Rygiel – praca zbiorowa uczniów Gimnazjum 14 – film dokumentalny AMAKA
  4. Joanna Ciosek, Aleksandra Olszewska, Sylwia Wilczyńska – praca zbiorowa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych – film dokumentalny VERONICA
  5. Joanna Waczyńska – uczennica LO VII i Błażej Szulecki – uczeń LO XII – film dokumentalny ENKLAWA

Kino Nowe Horyzonty

Wszystkie edycje Fakultetu kończyliśmy uroczyście w najbardziej do tego predestynowanym miejscu we Wrocławiu – w Kinie Nowe Horyzonty. Nasi laureaci debiutują na bardzo wysokim poziomie – jest wielki, profesjonalny ekran gwarantujący rewelacyjną jakość, dzięki czemu uczniowie mają okazję zobaczyć rezultaty swej trwającej cały rok szkolny pracy, a zgromadzona publiczność może podziwiać ich talent i pomysłowość.

Kino Nowe Horyzonty to ważne miejsce dla rozwoju edukacji kulturalnej. Cieszę się z naszej współpracy, nie tylko przy okazji Przeglądu, ale także rozlicznych projektów, które prowadzimy wspólnie.

Warsztaty

W trakcie trwania projektu naszą ambicją było również poszerzanie wiedzy praktycznej uczniów o powiązane z filmem inne dziedziny sztuki. Przy okazji kolejnych gal organizowaliśmy także warsztaty, były to m.in.: warsztaty scenariuszowe, blogowe, animacja poklatkowa, muzyka samplowa, fotografia.

Tym razem kończymy projekt warsztatami pokazowymi kierowanymi do nauczycieli: “Kieślowski okiem młodych”. Warsztaty mają charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnym nauczaniem. Obserwować będzie można grupę w praktycznych działaniach nad reinterpretacją dzieła z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz w pracy zespołowej nad krótkoterminowym projektem. Będzie to również okazja do poznania najnowocześniejszej metody pracy z wybranymi zagadnieniami z podstawy programowej.

Podsumowanie

Projekt „Fakultet Filmowy” prowadziliśmy przez cztery lata. Dzięki współdziałaniu różnych środowisk filmowych udało nam się nie tylko popularyzowanie kultury filmowej, ale także aktywne i kreatywne w niej uczestnictwo. Serdecznie dziękuję za to zaangażowanym w projekt: firmie EmpiriaFilm – koorydnatorowi projektu, firmie ATM Grupa S.A., bez udziału której projekt po prostu by nie powstał, a uczestnicy nie mieliby gdzie i na czym pracować i Nowym Horyzontom za bezcenne wsparcie organizacyjne i gościnność.

Dyrektorom szkół uczestniczących w projekcie gratuluję zdolnych, pełnych pasji uczniów. Wszystkim uczniom, którzy przez ten czas wzięli udział w projekcie, gratuluję talentu i wytrwałości w realizacji swoich zainteresowań. Mam nadzieję, że przeżyliście ciekawą przygodę z filmem. Powodzenia.

filmowy.wroc – Przegląd Uczniowskich Etiud Filmowych
4.8 na podstawie 20 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.