Edukacja Kultura Miasto

Dziękuję za Święto Niepodległości we Wrocławiu w bardzo dobrym wydaniu

parada2-0

XVI Radosna Parada Niepodległości jest już za nami. Cieszy mnie fakt, że i w tym roku, mimo panującego chłodu, wrocławianie tak licznie zgromadzili się w Rynku, by wspólnie świętować 11 listopada. Oprócz marszu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, salwa honorowa i apel niepodległościowy. Zaplanowano też mnóstwo atrakcji i konkursów, by zainteresować najmłodszych. Szkoły szykujące się do udziału w Paradzie witałem na Placu Gołębim i oklaskiwałem w trakcie marszu na Placu Wolności.

parada2-1

Młodzież zaskoczyła nowymi pomysłami i skorzystała z wszelkich środków wyrazu, by zainscenizować czasy marszałka Piłsudskiego. W pojawiających się instalacjach, z roku na rok, jest coraz większy polot i fantazja. Proszę mi wierzyć, że to niesamowity widok i świetna zabawa.

parada2-2

Od początku tego tygodnia spotykam się ze wszystkimi dyrektorami wrocławskich szkół i przy tej okazji dziękuję Im osobiście za przygotowywanie uczniów do obchodów święta niepodległości. Także w tym miejscu chciałbym wyrazić wdzięczność za promowanie tej inicjatywy w szkołach, zachęcanie uczniów i nauczycieli do uczestnictwa w paradzie i konkursach.

parada2-3

Nauczycielom dziękuję za mądre nauczanie historii, pokazywanie wydarzeń tak ważnych w dziejach naszego kraju i ich wpływu na losy Państwa, za uczenie pięknych postaw patriotycznych, właściwego rozumienia tożsamości narodowej z jednoczesnym poszanowaniem kultury innych narodów. Dziękuję za wyjaśnianie, co oznacza bycie Polakiem i w jaki sposób kochać Ojczyznę. Gratuluję także uczniom, którzy szczególnie wyróżnili się w czasie przemarszu.

parada2-4

Przybycie całymi rodzinami do centrum miasta, by w ten sposób oddać cześć bohaterom walk o odzyskanie niepodległości oraz wziąć udział we wspólnej Radosnej Paradzie Niepodległości to najlepszy sposób na okazanie postaw patriotycznych i sposób na poznawanie historii. Dla wielu mieszkańców Wrocławia udział w takich obchodach stał się też okazją do cieszenia się wolnością i demokracją. Poprzez postawy pełne pozytywnej energii i zaraźliwego entuzjazmu niepodległość jest właściwie doceniana.

parada2-5

W tym dniu byliśmy razem celebrując nową formułę świętowania rocznic narodowych, bo Parada Niepodległości to spędzenie 11 listopada w niebanalny sposób. Jest radośnie i uroczyście zarazem. Taką formę praktykujemy już od kilkunastu lat i ona się udaje. To jest nasza tradycja. Nie dajmy sobie tego odebrać we Wrocławiu.

parada2-6

Wyniki XVI Radosnej Parady Niepodległości
Wrocław 11.11.2017

Kategoria szkoły podstawowe
I miejsce
– Szkoła Podstawowa nr 6 ul. Gorlicka
– i Szkoła Podstawowa nr 43 ul. Grochowa
II miejsce
– Szkoła Podstawowa nr 39 ul. Przedwiośnie
– i Szkoła Podstawowa nr 96 ul. Krakowska
III miejsce
– Szkoła Podstawowa nr 5 ul. Jelenia
– i Szkoła Podstawowa nr 93 ul. J.U. Niemcewicza

Wyróżnienia:
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 14
Szkoła Podstawowa nr 44
Szkoła Podstawowa nr 85
Szkoła Podstawowa nr 97
Szkoła Podstawowa nr 107

parada2-7

Nagroda specjalna:
Przedszkole nr 71
Przedszkole nr 87
Szkoła Podstawowa w Kiełczowie

parada2-8

Kategoria szkoły ponadpodstawowe
I miejsce – Zespół Szkół nr 14
II miejsce – Zespół Szkół Urszulańskich
III miejsce – LO nr IV i Zespół Szkół nr 5

Wyróżnienia:
Zespół Szkół nr 3
Zespół Szkół Logistycznych
Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych (Technikum nr 13)
Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych

parada2-9

Ogółem w radosnej Paradzie Niepodległości wzięło udział: 64 szkoły i 2 przedszkola:

Przedszkole nr 71, Przedszkole nr 87

Szkoły Podstawowe nr: 1, 3, 5, 6, 9, 14, 17, 25, 28, 33, 39, 37, 43, 44, 46, 51, 58, 63, 64, 71, 72, 73, 76, 78, 82, 85, 90, 93, 96, 97, 98, 107, 109, 118, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16, Zespół Szkół nr 20, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 21

Gimnazja nr: 3, 17,30

Szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół Logistycznych, Elektroniczne Zakłady Naukowe, Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 5, Zespół Szkół nr 6, Zespół Szkół nr 14, Zespół szkół nr 18, Zespół Szkół nr 19, Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, Zespół Szkół Gastronomicznych, Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, Lotnicze Zakłady Naukowe, I Liceum Ogólnokształcące, III Liceum Ogólnokształcące, IV Liceum Ogólnokształcące,
VII Liceum Ogólnokształcące, VIII Liceum Ogólnokształcące, XV Liceum Ogólnokształcące, XVII Liceum Ogólnokształcące, Europejskie Liceum Służb Mundurowych, Zespół Szkół Urszulańskich

parada2-10

Gościem wrocławskiej parady była:
Szkoła Podstawowa w Kiełczowie
oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa Leonardo da Vinci, która wystąpiła przed paradą z koncertem pieśni patriotycznych.

Ogółem w Radosnej Paradzie Niepodległości wzięło udział ok. 5000 uczniów, a także bardzo licznie nauczyciel i rodzice.

parada2-11

Flagę Wrocławia przekazaną Radosnej Paradzie Niepodległości w 2014 r. przez Prezydenta Wrocławia w tym roku otrzymała Szkoła Podstawowa nr 39 im. Ks. Jana Twardowskiego.

parada2-12

Flagę narodową ofiarowaną Radosnej Paradzie Niepodległości przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2013 r. otrzymała Szkoła Podstawowa nr 6 z ul. Gorlickiej.

parada2-13

Autor zdjęć: Robert Syta

Dziękuję za Święto Niepodległości we Wrocławiu w bardzo dobrym wydaniu
5 na podstawie 4 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.