Kultura Miasto

Boże Narodzenie prowadzi nas wszakże najbardziej ku przestrzeni rodzinnej

swieta22

W moim rodzinnym domu jedno z kuchennych okien mróz pokrywał kwiecistymi wzorami. W dzień wigilijny można było ciepłym oddechem roztopić część tego malowidła i z nosem przylepionym do szyby wypatrywać pierwszej gwiazdy. A kiedy się ją spostrzegło, pobiec pędem do rodziców krzycząc, że już czas, że trzeba siadać do stołu, do najważniejszej w roku wieczerzy. Potem zaś była nocna pasterka, czar kolęd i niezwykłe poczucie bycia razem.

Całkiem niedawno na wrocławskim placu Wolności przedstawiciele wszystkich kościołów, wyznań obecnych w naszym mieście stanęli wspólnie w ważnej sprawie. Nie wiem czy wróciło do mnie to samo poczucie wspólnoty, które odczuwałem przed laty. Wiem jednak, że byłem szczęśliwy. Czując równocześnie wielkie zobowiązanie.

Przed nami Gwiazdka’2015. Chciałbym w niniejszym krótkim tekście połączyć dwie powyższe refleksje. Dotyczące prywatnego, rodzinnego życia oraz jego zatopienia we wspólnocie większej, szerszej. Osiedlowej, parafialnej, miejskiej. Oba wymiary są ważne. Boże Narodzenie prowadzi nas wszakże najbardziej ku przestrzeni rodzinnej.

Dlatego też dobrych, rodzinnych Świąt życzę. Pomyślności. Oddechu, łagodnej rozmowy. Niech od chwili, kiedy zapłonie pierwsza wigilijna gwiazda, świąteczny spokój zagości w naszych domach. I niech Święta przyniosą nam błogosławieństwo i umiejętność życzliwości.

Wszystkiego najlepszego!

Boże Narodzenie prowadzi nas wszakże najbardziej ku przestrzeni rodzinnej
4.48 na podstawie 27 głosów

O Autorze

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz od 2002 prezydent Wrocławia.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany jest z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes. Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. Ma 56 lat.