Edukacja Miasto

Wrocławska edukacja świętuje

4

Ostatnie miesiące to nie tylko koniec wakacji, ale także uroczystości szkolne – wydarzenia, które wrocławskie placówki urządzają dużym wysiłkiem organizacyjnym, dla swoich podopiecznych, ale także ich rodziców, integrując wokół edukacji różne środowiska, także te spoza oświaty.

Nasze szkoły pokazują, jak ważne jest dla nich sięganie zarówno do korzeni, jak i wybieganie ku przyszłości w kierunku kreatywności i innowacyjności. Jubileusze, dni patrona, uroczyste nadanie imienia, a także uczestnictwo w wielu projektach inspirują nas do działania i pozwalają rozwijać dorobek kulturowy wrocławskiej edukacji. Oto kilka z nich:

Przedszkole nr 6

Przedszkole nr 6 – „It’s a magic Time”

W maju odbyła się II edycja Przeglądu Form Artystycznych w Języku Angielskim. Wydarzenie pod hasłem „It’s magic time” zorganizowało Przedszkole nr 6 wraz z Ośrodkiem Działań Twórczych „Światowid” w ramach projektu „Młodzi Obywatele Kultury”, który przygotowuje uczniów do odbioru kultury i jednocześnie do kreatywnego w niej uczestnictwa. Efektem i głównym celem działań programu ma być wychowanie młodych obywateli posiadających potrzebę aktywnego bycia w świecie kultury.

Co ciekawe w przeglądzie organizowanym przez przedszkole wzięły udział nie tylko dzieci, ale także uczniowie z pozostałych poziomów edukacyjnych – szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Taka formuła działania – współpraca na różnych poziomach edukacyjnych i czerpanie radości ze wspólnej zabawy jest warta propagowania.

Szkoła podstawowa nr 39

70-lecie Szkoły Podstawowej nr 39

W czerwcu SP nr 39 obchodziła 70-lecie swojego istnienia, a także świętowała 10-lecie nadania szkole imienia i otrzymania sztandaru. Uroczystości przyświecała myśl „Piszę to, co widzę. Niczego nie zmyślam” ks. Jana Twardowskiego – patrona szkoły. Z okazji święta SP nr 39 zorganizowano wiele wystaw:

  • „Nasze wspólne osiągnięcia”,
  • „Wspomnienia”,
  • „70 lat minęło…”,
  • „Ocenianie kształtujące”,
  • „Sport”,
  • „Jest takie miejsce. Jest taka szkoła”,
  • „Księga Pamiątkowa”,
  • „Kroniki szkolne”.

Dzięki wystawom uczniowie mogli zobaczyć jak łączy się tradycja z nowoczesnością, jak dla dobra wspólnego można połączyć i wykorzystać doświadczenie życiowe z energią, zapałem młodości.

Szkoła podstawowa nr 30

Szkoła Podstawowa nr 30 – Umiejętności XXI wieku

Powodem do świętowania i inspiracją do działania są również rozliczne projekty, w jakich uczestniczą wrocławskie szkoły. W jednym z nich – „Umiejętności XXI wieku strategią w innowacyjnej szkole” wzięła udział Szkoła Podstawowa nr 30. Projekt realizowany był w ramach programu Erasmus+. W czerwcu, właśnie w SP nr 30, odbyło się podsumowanie dwuletniej współpracy zaangażowanych podmiotów.

Z tej okazji gościliśmy we Wrocławiu nauczycieli i uczniów z Finlandii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch, w sumie około 40 osób. Zaprosiliśmy ich do uczestnictwa w   zajęciach pt. „Dzień kreatywności”, „Dzień rozrywki”, ”Flow”, w zwiedzaniu ratusza, Narodowego Forum Muzyki i Opery. Goście świętowali razem z nami tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, zachwycili się urodą naszego miasta i życzliwością wrocławian. Co nas ucieszyło, zapowiedzieli ponowne odwiedziny w naszym kraju.

Chciałbym zaznaczyć, że wymienione powyżej wydarzenia są jednymi z bardzo wielu przykładów uroczystości organizowanych w ostatnim czasie przez wrocławskie placówki oświatowe.

Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wyjątkowe są to chwile, szczególnie dla osób związanych z edukacją we Wrocławiu. Mam tutaj na myśli nie tylko dyrektorów czy nauczycieli pracujących na co dzień w naszych przedszkolach i szkołach, ale przede wszystkim uczniów i ich rodziców (wielu z nich to przecież absolwenci wrocławskich placówek). Jako mieszkańcy Miasta tworzymy wrocławską edukację, a pojawiające się w ciągu roku wydarzenia, jubileusze i uroczystości powinny być przez nas pielęgnowane. Przed nami kolejna uroczystość 14 października – Dzień Edukacji Narodowej, szczególne święto dla nas wszystkich pracujących w szkolnictwie.

 

 

 

Wrocławska edukacja świętuje
4.97 na podstawie 29 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.