Edukacja Miasto

Wrocław od czasów powojennych do dziś

5u5lnXviBk

Pytany o jakiś unikalny walor Wrocławia (w marketingu mówi się o unique sales point), często mówię o wielu rzekach, mostach, tysiącletniej historii miasta i jego kilkudziesięciu nazwach.

Sądzę jednak, że naprawdę unikalna jest cała powojenna historia stolicy Dolnego Śląska.

Historia, którą obejrzymy i przeżyjemy raz jeszcze w Centrum Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej, które otworzy swoje podwoje, licząc od dziś, za rok.

Mamy już we Wrocławiu znakomite muzeum, opowiadające o historii miasta. Siłą rzeczy jednak ostatnich 70 lat może znaczyć w wystawie w Pałacu Królewskim tylko tyle, ile 70 w 1000.

Moje rozumienie powojennego Wrocławia układa się w drogę z kilkoma kamieniami milowymi. Opowiem o nich pokrótce.

Zaczyna się wszystko od tego, że miasto w ostatnich kilku tygodniach wojny zniszczono w trzech czwartych. Absolutny bezsens Festung Breslau, kapitulującej później niż Berlin, niszczącej tysiące istnień ludzkich i całe kwartały miasta, obnaża jeszcze silniej trwożne zło wojny.
Wroclaw_1945
Festung Breslau zaś, a właściwie czas ją poprzedzający i krótko po niej następujący, wiąże się z drugim niezwykłym zjawiskiem z historii miasta. Jak wiemy, we Wrocławiu całkowicie wymieniono ludność. Całkowicie – w 100%. W miejsce wypędzonych stąd Niemców przyjechali Polacy z różnych stron naszego kraju, częstokroć z dawnych polskich wschodnich obszarów, skąd także zostali wysiedleni. Przywożąc z sobą, szczęśliwie, i Panoramę Racławicką, i Ossolineum, i…

Pierwsze dwie powojenne dekady to odbudowa miasta. Wielki i wspaniały wysiłek pionierów Wrocławia. Wzruszające było tegoroczne spotkanie z nimi we wrocławskim ratuszu.
Przy czym pierwsza z tych dekad ma w sobie wciąż jeszcze wiele okrutnych elementów.

Druga zaś powoli zbliża nas do jednego z kolejnych fenomenów powojennego miasta nad Odrą, którym to fenomenem był tygiel kulturowy owocujący obecnością i twórczością: Grotowskiego, Tomaszewskiego, Różewicza…

Rok 1965 jest ważny w historii Wrocławia. Ze względu na autora słów „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Wrocławski kardynał, Bolesław Kominek, stał się dzięki nim jednym z ojców pojednania europejskiego.

Piętnaście lat poźniej otwiera się dekada Solidarności. Wrocław był – bez wątpienia – najsilniejszą „twierdzą Solidarności”, najsilniejszą w całym kraju. Eksplozja zaś tego wspaniałego ruchu społecznego ostatecznie potwierdziła naszą obecność tutaj. Dała nam suwerenne poczucie bycia u siebie, w domu.
Dlatego tak ważna jest dla nas Zajezdnia Grabiszyńska, gdzie Tomek Surowiec, stawiając autobus w poprzek wyjazdu, rozpoczął strajk i proces tworzenia dolnośląskiej Solidarności.
ogorek-zajezdnia-grabiszynska-wroclaw-02
Owa suwerenność, już w wolnej Polsce, wspartej samorządnością po 1990 roku, przyniosła z sobą piękne otwarcie na wielowiekową przeszłość i kulturową złożoność naszego miasta. W dużej mierze związanego z obszarem kultury języka niemieckiego. Opisali to znakomicie Davies i Moorhaus.

I wreszcie Europa. Rok 2004. Wielkie osiągnięcie Polski. Stajemy się członkiem Unii Europejskiej. Co w przypadku Wrocławia ma podwójne znaczenie.
Po pierwsze, ostatnia dekada to okres znakomitego rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego.
Po drugie zaś, wzrostu prestiżu naszego miasta, którego nazwa, wedle badaczy tego tematu, stała się jednym z trzech najsilniejszych publicznych brandów (marek) w naszym kraju. Kojarzonych z nowoczesnością i europejskością.

Tak oto Wrocław kroczył od zniszczeń i wypędzeń ku wolności i Europie.

Jako dumne polskie miasto. Niepozbawione problemów, ale dobrze rosnące, zawsze dzięki swoim mieszkańcom, w części dzięki swej unikalności.

Wrocław od czasów powojennych do dziś
4.57 na podstawie 166 głosów

O Autorze

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz od 2002 prezydent Wrocławia.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej (kierunek Matematyki Stosowanej). W 1986 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu logiki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach „Solidarności” we Wrocławiu. W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą Radia Eska.
Okres prezydentury Rafała Dutkiewicza związany jest z największą liczbą inwestycji w powojennej historii Wrocławia. Na przestrzeni lat z pieniędzy publicznych na inwestycje wydano we Wrocławiu łącznie 15 miliardów zł. W tym czasie w aglomeracji wrocławskiej powstało ponad 40 tys. nowych miejsc pracy utworzonych przez inwestorów zagranicznych i ponad 120 tys. utworzonych przez lokalny biznes. Trzy razy z rzędu wybrany najlepszym prezydentem w Polsce w rankingu Newsweeka (2010, 2011, 2012), a w roku 2013 Superprezydentem. Ma 56 lat.