Edukacja Miasto

Radosna wolność, radosna niepodległość

parada2

Z okazji Święta Niepodległości we Wrocławiu od kilkunastu lat organizujemy Radosną Paradę. W tym roku będzie to już XVI edycja. W ten sposób pokazujemy najmłodszym, jaką wartością jest wolna, niepodległa Ojczyzna.

Kilkutysięczna Radosna Parada Niepodległości tradycyjnie przemaszeruje przez centrum miasta. Uczniowie zaprezentują się w strojach historycznych z różnych epok. Wśród wielobarwnego tłumu będzie mnóstwo legionistów, ułanów i oczywiście nie zabraknie Marszałka Piłsudskiego. Mam nadzieję, że i tym razem, niezależnie od pogody, będzie wesoło i kolorowo.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa nr 82 przy współpracy Centrum Historii Zajezdnia, Wydziału Kultury, Impartu i niezmiennie Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Do udziału w Paradzie zgłosiło się już 56 szkół i jedno przedszkole. W sumie spodziewamy się, że weźmie w niej udział ok. 3000 uczniów oraz nauczyciele. 11 listopada w tej formie jest we Wrocławiu świętem rodzinnym. Najmłodsi przychodzą do Rynku ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami. To sprawia, że impreza ma przyjazny charakter, a uroczysta oprawa utrwala tradycje i wartości patriotyczne.

Program XVI Edycji Radosnych Obchodów Święta Niepodległości we Wrocławiu, 11.11.2017 r.

 • 10.00–11.15 Msza św. w intencji Ojczyzny – kościół garnizonowy,
 • 10.30 zbiórka szkół na Rynku,
 • 11.30–12.30 – uroczysty apel niepodległościowy na Rynku, w tym przekazanie flagi RP i flagi Wrocławia pomiędzy szkołami, musztra paradna,
 • 12.30–13.30 Radosna Parada Niepodległości: przemarsz ulicami (Kazimierza Wielkiego – Widok – Teatralna do pl. Wolności),
 • ogłoszenie wyników konkursu Radosnej Parady Niepodległości,
 • wspólne śpiewanie pieśni legionowych z orkiestrą wojskową.

Do obchodów Święta Niepodległości przygotowania rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej. Ogłaszane są konkursy historyczne, literackie i plastyczne. Dla uczestników przygotowywane są atrakcyjne nagrody, dodatkowo najlepsze prace są wystawiane w Kościele Garnizonowym p.w. św. Elżbiety.

Konkursy:

 • plastyczne:
  • Laurka, Kartka na urodziny Marszałka Piłsudskiego (150 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego)
  • Kawaleria polska (husaria, Legiony Polskie Dąbrowskiego, Piłsudskiego, kawaleria II RP)
 • literacki:
  • Wymiary wolności – pięć zdań o wolności (dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych)

Dzięki Paradzie, dzieci i młodzież już niejednokrotnie udowodniły, że czasem na przekór pogodzie i różnym niechlubnym wydarzeniom dziejącym się w tym dniu w kraju, wspólna, radosna zabawa jest najlepszą szkołą patriotyzmu i okazją do budowania swojej kulturowej i narodowej tożsamości.

Serdecznie dziękuję organizatorom, nauczycielom i uczniom, wszystkim, którzy będą uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości, by okazać szacunek dla największej wartości narodu – dla wolności.

Do zobaczenia – spotkajmy się na wrocławskim Rynku, pośpiewajmy, poświętujmy – razem, radośnie i życzliwie.

Radosna wolność, radosna niepodległość
4.43 na podstawie 7 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.