Edukacja Miasto

Półkolonie we Wrocławiu

polkolonie0

Czas wakacji – tak przyjemny dla uczniów – nie jest łatwym okresem pod względem organizacyjnym dla pracujących rodziców. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się półkolonie letnie – od wielu lat przygotowywane we wrocławskich szkołach. Zdajemy sobie sprawę, że bez nich wielu rodzicom trudno byłoby zapewnić dzieciom opiekę w czasie wakacji. Zajęcia w szkołach prowadzą doświadczeni pedagodzy, gwarantujący profesjonalną opiekę i bezpieczeństwo.

Informacje podstawowe

W tym roku do prowadzenia wypoczynku letniego zgłosiło się 27 szkół. Łącznie przygotowano 6 185 miejsc do wypoczynku uczniów szkół podstawowych. W projekcie uczestniczy też około 430 wrocławskich nauczycieli. Na ten cel zaplanowano wydatek z budżetu gminy Wrocław w wysokości ok. 780 000 zł.

Atrakcyjna oferta

Mamy bardzo ciekawą ofertę dla najmłodszych wrocławian. Proponujemy zajęcia rekreacyjno-sportowe, warsztaty artystyczne czy językowe lub mix tych propozycji.

Zależnie od placówki zajęcia prowadzone są pomiędzy godz. 8 a 17. W tym czasie dzieci aktywnie mogą spędzić czas uczestnicząc w grach zespołowych, dyscyplinach indywidualnych czy innych zabawach ruchowych na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem bazy sportowej placówek. Na zajęciach stawiamy także na kreatywność. Dzieci zadają pytania, rozwiązują problemy, biorą udział w doświadczeniach, a przy tymi świetnie się bawią.

W programie półkolonii zapewnione są także wycieczki w przestrzeni Miasta, m.in.: wyjścia na basen, do ZOO, kina, parku trampolin, na tor wrotkarski. Można wypróbować swoich sił na warsztatach ceramicznych, cukierniczych, chemicznych, czy kulinarnych. Bardzo popularne są też turnieje tradycyjnych gier planszowych.

polkolonie1

Zachęcam Państwa do korzystania z tych propozycji. Zamiast telewizji i komputera proponujemy aktywność na świeżym powietrzu i ciekawe zajęcia w towarzystwie rówieśników. Nie ma czasu na nudę, jest za to czas na integrację, wzajemną motywację i sportową rywalizację w atmosferze fair play.

I tak np. SP 76 przy ul. Wandy oferuje półkolonie, których celem jest kształtowanie nawyków prozdrowotnych i zdrowego stylu życia, plan zajęć wręcz nabity jest atrakcjami: basen, park trampolin, tenis, Akademia Małego Kucharza. W nawiązaniu do zbliżających się The World Games dzieci zapoznają się z nieolimpijskimi dyscyplinami sportu – boule, kręgle, skoki na trampolinie, biegi na orientację.

W SP 47 ponadstandardowy zestaw zajęć sportowo-rekreacyjnych, to np.: kajaki, rejs statkiem, warsztaty „Z empatią dla zwierząt”, pokazy magii i żonglerki, wspinaczka. W SP 71 dzieci mogą wziąć udział w grach filozoficznych, jeździć na rolkach (pod okiem instruktora), w SP 50 proponujemy trening Ju-Jitsu, zajęcia z unihokeja, pokazy i zajęcia z psami, wyjścia do planetarium, warsztaty ze Strażą Miejską.

Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 85 wyróżniają się bogatą ofertą wycieczek: do Zespołu Parków Krajobrazowych w Myśliborzu, Twierdzy Kłodzkiej, czy Centrum Edukacyjnego w Krośnicach. Dzieci uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez studentów dietetyki Uniwersytetu Medycznego. Wielką atrakcją będzie spotkanie z medalistą Olimpiady w Rio de Janeiro we florecie.

W Młodzieżowym Domu Kultury Wrocław Fabryczna dzieci po raz czwarty będą uczestniczyć w tygodniowych warsztatach artystycznych w Krośnicach organizowanych przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w okresie od 7 do 11 sierpnia, gdzie dla 30 dzieci organizowane będą zajęcia plastyczne. Kontynuacja zajęć warsztatowych w Młodzieżowym Domu Kultury Wrocław Fabryczna rozpocznie się od 16 sierpnia i potrwa do 25 sierpnia.

polkolonie2

Duża liczba zainteresowanych półkoloniami to dla nas sygnał, że ich organizowanie to dobry pomysł. Rodzice cenią sobie różnorodność oferty i jej edukacyjny charakter, możliwość uczestnictwa w zajęciach blisko domu pod fachową opieką. Dla dzieci, szczególnie młodszych, jest to szansa na oswojenie się z samodzielnym spędzeniem dnia poza domem. Aktywnie wypoczywamy, pamiętając o najważniejszych zasadach – bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku.

Lista szkół organizujących półkolonie letnie znajduje się tutaj.

Półkolonie we Wrocławiu
4 na podstawie 4 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.