Edukacja Miasto

Moda na wolontariat

targi wolo2
Anna Szarycz

Dobry czas na pomaganie
Zamiłowanie do wolontariatu
Z wrażliwości na…
Z chęci do…
Z miłości do…

W ubiegły piątek miałam przyjemność być na Wrocławskich Targach Wolontariatu, odbywających się tym razem w Krzywym Kominie. Można było spotkać na nich różnych ludzi, ale jedna cecha była dla nich wspólna – wszystkim była bliska idea pomagania. Wrocławskie instytucje i organizacje pozarządowe przedstawiały swoje propozycje kandydatom na wolontariuszy. Targi te, podobnie jak wrześniowy Piknik Wolontariatu czy grudniowe Forum, to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, a także szukania inspiracji do własnych działań.

Podjęcie się wolontariatu to ważne zaangażowanie. Korzyści z takiej pracy płyną dla wszystkich: dla osoby, której udzielane jest wsparcie, dla społeczności, w której pomoc zaistnieje, ale również dla samego wolontariusza –satysfakcja z aktywnego kreowania rzeczywistości. Praca z potrzeby serca staje się coraz popularniejsza. Jest wymiarem rozwoju społeczeństwa. Ogromnie cieszy mnie, że we Wrocławiu zapanowała moda na wolontariat.
targi wolo1
Wolontariuszy spotkać można niemal na każdym kroku. W znacznej mierze codzienna i podstawowa działalność organizacji pozarządowych opiera się na ich pracy. A ponieważ one niosą pomoc różnym osobom, grupom potrzebujących, mamy do czynienia z różnorodnymi formami wolontariatu. Wolontariat hospicyjny, na rzecz niepełnosprawnych, pomoc dzieciom w nauce, dbanie o zwierzęta, przygotowywanie imprez sportowych i kulturalnych, tworzenie projektów – to tylko niektóre z aktywności, których mogą się podjąć szukający wolontariatu. Wystarczy zajrzeć do Miejskiego Centrum Wolontariatu, zapoznać się z bazą ofert, aby znaleźć coś dla siebie
i zaangażować się w dobre projekty.

Wolontariat dziś kojarzy się z aktywnością młodzieży, seniorów, całych rodzin czy nawet osób osadzonych w zakładach karnych. To dziesiątki pomysłów, projektów. Zarówno jednorazowych, jak i cyklicznych, a czasem realizowanych  naprawdę na dużą skalę.

Ilu jest wolontariuszy we Wrocławiu? Nie sposób policzyć. Wiemy, ile osób wspiera poszczególne wydarzenia miejskie – rocznie to tysiące osób – ale ile osób jest wolontariuszami w organizacjach pozarządowych? Zapewne kolejne tysiące.

Wrocław może być dumny ze swoich wolontariuszy.

Jesienna aura częściej skłania nas do refleksji. Może ten czas zaowocuje zaangażowaniem się w wolontariat przez kolejne osoby, które znajdą czas, by zaangażować się tam, gdzie jest potrzebna ich pomoc.
Polecam bezpośredni kontakt z organizacjami. Duża baza ofert znajduje się również na stronie www.wolontariat.wroclaw.pl

Moda na wolontariat
3.18 na podstawie 65 głosów

O Autorze

Anna Szarycz

Anna Szarycz

W urzędzie pracuje od 2005 r. Obecnie pełni funkcję wiceprezydenta miasta. Nadzoruje zadania z obszaru kultury, sportu (z wyjątkiem spraw dotyczących organizacji TWG 2017), rekreacji, turystyki, zdrowia i spraw społecznych. Jednym z największych sukcesów wiceprezydent jest zabezpieczenie blisko 4 tys. miejsc opieki dla dzieci do lat 3. To jeden z najlepszych wyników w kraju.