Edukacja

Destination Imagination – Global Finals 2017, czyli Wyobraźnia bez granic

di-0

Za nami 35. Światowy finał olimpiady kreatywności Destination Imagination. Mój udział w tej imprezie czwarty.

Wrażenia i w tym roku przeszły moje oczekiwania. Thompson–Boling Arena na terenie campusu Uniwersytetu Stanowego Tennessee w Knoxville w dniach 22-28 maja dosłownie pękała w szwach. A to za sprawą rekordowej liczby drużyn (1 470) z 17 krajów z całego świata, celebrujących kreatywność poprzez udział w serii wyzwań naukowych, technicznych, inżynieryjnych, artystycznych, matematyczno-logicznych.

Młodzi prześcigali się w swej pomysłowości, proponując rozwiązania i konstruując urządzenia tak widowiskowe, że mogłyby stanowić eksponaty na wystawach. Padła nawet propozycja ze strony pewnej Amerykanki dla wrocławskiej drużyny, aby niektóre rekwizyty udostępnić na taki właśnie cel. Uczestnicy rywalizowali – to oczywiste, ale też łączyło ich jedno – zaangażowanie w swoją pasję, co sprawiało, że to co robili było naprawdę dobre.

Warto podkreślić klimat całej imprezy, bo to on sprawia, że wydarzenie jest czymś wyjątkowym. Gospodarze przygotowali dla gości specjalne atrakcje: pokazy, warsztaty, koncerty, wspólne tańce na esplanadzie, co powodowało, że nastrój był naprawdę niesamowity.

Zaobserwowałem, że to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu dla całego miasta. W ceremoniach uczestniczy burmistrz Knoxville, a tłumy mieszkańców występują w roli kibiców. Amerykanie są bardzo pozytywnie nastawieni do uroczyście wkraczających drużyn DI-owców. Polskich uczestników witają i przyjmują z wyjątkową serdecznością i otwartością. W takich sytuacjach okazuje się, że wielu z nich ma polskie korzenie. Spotkaliśmy w tym roku Pana, który kocha Polskę i ma dziadka z Chrząstawy. Te przyjazne gesty sprawiają, że czujemy się tam jak u siebie.

Amerykanie dbali o temperaturę spotkania dosłownie i w przenośni, gdyż jeśli tylko temperatura powietrza spadała do 18°C natychmiast zapalano specjalne kominki, przy których można się było ogrzewać 😉 A dzięki fenomenalnej atmosferze i pozytywnemu nastawieniu, mimo deszczu i tornad, zespoły „paliły się” do konkurowania w swej kreatywności.

I znowu sukces wrocławskich drużyn

Oto wyróżnieni na Światowej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination:

  • 2 miejsce – drużyna Cube z Gimnazjum nr 13, Wyzwanie Naukowe,

di-cube

  • Nagroda specjalna Renesansu – drużyna Asimo Team z Gimnazjum nr 13, Wyzwanie Techniczne.

di-asimo

  • 6 miejsce – drużyna Safiro z Gimnazjum nr 13, Wyzwanie Naukowe.

Gratulujemy! Jesteśmy z Was bardzo dumni!

Mijający rok szkolny był naprawdę udany i niewątpliwie przyczyniły się do tego sukcesy związane z rozwojem kreatywności we wrocławskich szkołach. Przypomnę o rekordowej liczbie wrocławskich drużyn na finale ogólnopolskim Olimpiady kreatywności – na podium było 13! drużyn, wysokich miejscach na olimpiadzie światowej, a także osiągnięciach w projekcie Odyseja Umysłu, gdzie podczas światowego finału w Michigan w USA drużyna z Liceum Ogólnokształcącego X zdobyła IV miejsce.

Do dalszej pracy motywują nas także wyróżnienia Wrocławia związane ze sposobem prowadzenia kompleksowych działań na rzecz kreatywności, nie tylko wśród uczniów, ale również nauczycieli.

Pamiętajmy, że Destination Imagination – Akademia Kreatywności otrzymał nagrodę za najlepiej zarządzany projekt w Polsce w kategorii projektów społeczno-organizacyjnych w konkursie organizowanym przez International Project Management Association (IPMA) Polska.

Teraz z kolei, w Stanach Zjednoczonych, Wrocław został doceniony prestiżową nagrodą za imponującą organizację International Invitational 2017 w marcu tego roku. Było to trzecie w historii Programu Destination Imagination tego rodzaju wydarzenie, które w poprzednich latach odbyło się w stolicy Chin (2015) i Kataru (2016). Jednak statuetka uznania dla Gospodarza International Invitational została przyznana w tym roku po raz pierwszy. Szczególny charakter tego wyróżnienia podkreśla fakt, że wręczenie statuetki odbyło się w trakcie uroczystej Ceremonii Otwarcia Światowej Olimpiady Kreatywności DI w Knoxville, przed 17-tysięczną publicznością z kilkunastu krajów. Słowa uznania „za znakomitą organizację tego międzynarodowego wydarzenia edukacyjnego” kierował na scenie Stephan Turnipseed – Wiceprezes Programu Destnination Imagination.

Warto inwestować we wrocławską młodzież, fajnie być z nimi, gdy osiągają sukcesy, mimo, że niekiedy nie jest łatwe połączenie obowiązków delegacyjnych z bieżącymi zadaniami wrocławskimi. Ale można, co przetestowałem i nawet zmiana czasu, jak się okazało, nie stanowiła tu problemu 🙂 Bardzo się cieszę, że tak się udało, bo był to dla mnie osobiście fenomenalny czas.

Było wspaniale! Zobaczcie sami!

di-hala

Destination Imagination – Global Finals 2017, czyli Wyobraźnia bez granic
4.25 na podstawie 12 głosów

O Autorze

Jarosław Delewski

Jarosław Delewski

Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego.